Microsemi Commercial Components 1EZ120D2/TR12
1EZ120D2/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ120D2/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 120V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ120D2/TR12.pdf
Availability of 1EZ120D2/TR12
QUANTITY
1EZ120D2/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ120D2/TR12
Internal Part NumberEIS-1EZ120D2/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)710 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ120D2/TR12
Related Links1EZ120, 1EZ120D2/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ120D2/TR12 Details Description
Related parts for 1EZ120D2/TR12
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V TO92-3 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 18POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 0804 datasheet.pdf
RFID UHF GEN II STRAP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf