Microsemi Commercial Components 1EZ140DE3/TR8
1EZ140DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ140DE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 140V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ140DE3/TR8.pdf
Availability of 1EZ140DE3/TR8
QUANTITY
1EZ140DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ140DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1EZ140DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)140V
Tolerance±20%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)1100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 106.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ140DE3/TR8
Related Links1EZ140, 1EZ140DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ140DE3/TR8 Details Description
Related parts for 1EZ140DE3/TR8
FIXED IND 180NH 270MA 680 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS FLANGED SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A MLP33-5 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16QFN datasheet.pdf