Microsemi Commercial Components 1EZ170DE3/TR8
1EZ170DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ170DE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 170V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ170DE3/TR8.pdf
Availability of 1EZ170DE3/TR8
QUANTITY
1EZ170DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ170DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1EZ170DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)170V
Tolerance±20%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)1450 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 130.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ170DE3/TR8
Related Links1EZ170, 1EZ170DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ170DE3/TR8 Details Description
Related parts for 1EZ170DE3/TR8
CAP FILM 0.022UF 2% 50VDC 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 WW datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 22 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf