Microsemi Commercial Components 1EZ190D2/TR8
1EZ190D2/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ190D2/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 190V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ190D2/TR8.pdf
Availability of 1EZ190D2/TR8
QUANTITY
1EZ190D2/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ190D2/TR8
Internal Part NumberEIS-1EZ190D2/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)190V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)1700 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 144.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C