MEC Switches 1LS096-15.0
1LS096-15.0 picture photo
Mfg. Part Number
1LS096-15.0
Manufacturer
Product Category
Accessories - Caps
Brief Description
CAP TACT RND BLK/FROSTD WHT LENS
Datasheet Download
1LS096-15.0.pdf
Availability of 1LS096-15.0
QUANTITY
1LS096-15.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1LS096-15.0
Internal Part NumberEIS-1LS096-15.0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitches
Standard Package100
Category Switches
FamilyAccessories - Caps
SeriesMultimec®
Switch TypeTactile
ShapeRound
ColorBlack, Frosted White Lens
IlluminationIllumination Opening
For Use With/Related ProductsMultimec® Series
Mounting TypeSnap Fit
Size6.50mm Dia x 15.00mm H
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1LS096-15.0
Related Links1LS09, 1LS096-15.0 Datasheet, MEC Switches Distributor
1LS096-15.0 Details Description
Related parts for 1LS096-15.0
CONN RECEPT CPC 4POS REV SER 1 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:24 1GHZ 64LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A 5HVSOF datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 8A 400V GBU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 70A 8ULTRASO datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 40K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf