ON Semiconductor 1N4002RL
1N4002RL picture photo
Mfg. Part Number
1N4002RL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 1A DO41
Datasheet Download
1N4002RL.pdf
Availability of 1N4002RL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1N4002RL Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4002RL
Internal Part NumberEIS-1N4002RL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Jun/2009
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4002RL
Related Links1N40, 1N4002RL Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1N4002RL Details Description
Related parts for 1N4002RL
MOUNT CIRCULAR GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 558V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 40V 4USOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf