Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N4004E-E3/73
1N4004E-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1N4004E-E3/73
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
1N4004E-E3/73.pdf
Availability of 1N4004E-E3/73
QUANTITY
1N4004E-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4004E-E3/73
Internal Part NumberEIS-1N4004E-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4004E-E3/73
Related Links1N4004, 1N4004E-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N4004E-E3/73 Details Description
Related parts for 1N4004E-E3/73
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR TRANS TRANSM OPTOSCHMITT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES 1.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf