Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N4004GP-M3/54
1N4004GP-M3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1N4004GP-M3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
1N4004GP-M3/54.pdf
Availability of 1N4004GP-M3/54
QUANTITY
1N4004GP-M3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4004GP-M3/54
Internal Part NumberEIS-1N4004GP-M3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4004GP-M3/54
Related Links1N4004G, 1N4004GP-M3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N4004GP-M3/54 Details Description
Related parts for 1N4004GP-M3/54
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
EVALUATION BOARD 1 ISL6844 datasheet.pdf
DC12 POWER ENTRY MODUL 1A datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf