Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N4004GPE-E3/91
1N4004GPE-E3/91 picture photo
Mfg. Part Number
1N4004GPE-E3/91
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
1N4004GPE-E3/91.pdf
Availability of 1N4004GPE-E3/91
QUANTITY
1N4004GPE-E3/91 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4004GPE-E3/91
Internal Part NumberEIS-1N4004GPE-E3/91
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4004GPE-E3/91
Related Links1N4004G, 1N4004GPE-E3/91 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N4004GPE-E3/91 Details Description
Related parts for 1N4004GPE-E3/91
RECEIVER FIBER OPTIC 13.2MBPS datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
BOARD ADAPTER TSSOP20B datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8DFN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 9pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf