Diodes Incorporated 1N4004L-T
1N4004L-T picture photo
Mfg. Part Number
1N4004L-T
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Datasheet Download
1N4004L-T.pdf
Availability of 1N4004L-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1N4004L-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4004L-T
Internal Part NumberEIS-1N4004L-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLDiscrete Semiconductors 18/Nov/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4004L-T
Related Links1N40, 1N4004L-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1N4004L-T Details Description
Related parts for 1N4004L-T
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% 1507 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A 8SON datasheet.pdf
RES SMD 3.48M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED RED/YLW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC ESD/EMI PROT DIODES datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 75A POWIR ECO 2 datasheet.pdf