ON Semiconductor 1N4004RL
1N4004RL picture photo
Mfg. Part Number
1N4004RL
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Datasheet Download
1N4004RL.pdf
Availability of 1N4004RL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1N4004RL Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4004RL
Internal Part NumberEIS-1N4004RL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Jun/2009
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4004RL
Related Links1N40, 1N4004RL Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1N4004RL Details Description
Related parts for 1N4004RL
IC OPAMP GP 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323 datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.6-6V 10A datasheet.pdf