Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N4005GPEHE3/73
1N4005GPEHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1N4005GPEHE3/73
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL
Datasheet Download
1N4005GPEHE3/73.pdf
Availability of 1N4005GPEHE3/73
QUANTITY
1N4005GPEHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4005GPEHE3/73
Internal Part NumberEIS-1N4005GPEHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4005GPEHE3/73
Related Links1N4005G, 1N4005GPEHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N4005GPEHE3/73 Details Description
Related parts for 1N4005GPEHE3/73
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 3/4"X 36YD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 10.16MM datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 4POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 400 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CB RELAY HR 1 FORM A 24V datasheet.pdf
FERRITE BEAD 600 OHM 0402 datasheet.pdf