Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N4006E-E3/54
1N4006E-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1N4006E-E3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL
Datasheet Download
1N4006E-E3/54.pdf
Availability of 1N4006E-E3/54
QUANTITY
1N4006E-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4006E-E3/54
Internal Part NumberEIS-1N4006E-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4006E-E3/54
Related Links1N4006, 1N4006E-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N4006E-E3/54 Details Description
Related parts for 1N4006E-E3/54
CAP CER 1800PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.5KV 400A DO200AA datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 200V 15% 5KA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 40MA 35 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 64POS datasheet.pdf
MICRO 100C P 30" RBW NI datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
IC PWR AMP 1.6-2.2GHZ 16-QSOP datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.36UF RADIAL datasheet.pdf