Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N4007GPE-E3/53
1N4007GPE-E3/53 picture photo
Mfg. Part Number
1N4007GPE-E3/53
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL
Datasheet Download
1N4007GPE-E3/53.pdf
Availability of 1N4007GPE-E3/53
QUANTITY
1N4007GPE-E3/53 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4007GPE-E3/53
Internal Part NumberEIS-1N4007GPE-E3/53
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4007GPE-E3/53
Related Links1N4007G, 1N4007GPE-E3/53 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N4007GPE-E3/53 Details Description
Related parts for 1N4007GPE-E3/53
CONN PLUG 15POS 94V-2 UNI-MATE datasheet.pdf
IC Z53C80 SCSI 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SIDAC 7-9V 1A TO92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
POWER LINE CHOKE 4X3.0MH 6A datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A FMAL 5POS 6' datasheet.pdf
CABLE 4POS PLUG STR 2M datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf