Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N4007GPHE3/53
1N4007GPHE3/53 picture photo
Mfg. Part Number
1N4007GPHE3/53
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL
Datasheet Download
1N4007GPHE3/53.pdf
Availability of 1N4007GPHE3/53
QUANTITY
1N4007GPHE3/53 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4007GPHE3/53
Internal Part NumberEIS-1N4007GPHE3/53
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4007GPHE3/53
Related Links1N4007G, 1N4007GPHE3/53 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N4007GPHE3/53 Details Description
Related parts for 1N4007GPHE3/53
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2812 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A SYNC 6TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SMA PLUG STR RP RG316DS datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf