Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N4151W-E3-08
1N4151W-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
1N4151W-E3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 150MA SOD123
Datasheet Download
1N4151W-E3-08.pdf
Availability of 1N4151W-E3-08
QUANTITY
1N4151W-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4151W-E3-08
Internal Part NumberEIS-1N4151W-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)150mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 50mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)4ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4151W-E3-08
Related Links1N4151, 1N4151W-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N4151W-E3-08 Details Description
Related parts for 1N4151W-E3-08
IC FPGA 160 I/O 208PQFP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF03A/AF03/AFF03A datasheet.pdf
TOOL HD MINI TERMINAL FEED CAM datasheet.pdf
GRIP OFFSET EYE 1.5-1.74" 18" datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN VT SHDR CPI HDR GOLD 10POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 800 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
3/4" ALUM FIBERGLASS SLVNG datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W DO213AB datasheet.pdf