Microsemi Commercial Components 1N4729CP/TR12
1N4729CP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4729CP/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4729CP/TR12.pdf
Availability of 1N4729CP/TR12
QUANTITY
1N4729CP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4729CP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4729CP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4729CP/TR12
Related Links1N4729, 1N4729CP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4729CP/TR12 Details Description
Related parts for 1N4729CP/TR12
IC FLTR SWCAP UNIV PRGRMBL 24DIP datasheet.pdf
KIT DEV BOARD MESSANINE AT91CAP9 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SMD AU 12POS datasheet.pdf
040/070 HYBRID PLUG 16P datasheet.pdf
MODULE ADAPTER QUAD W/CABLE datasheet.pdf
CBL 29POS 0.5MM JMPR TYPE A 1' datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 22POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 NYLON 39.62MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf