Microsemi Commercial Components 1N4730AP/TR8
1N4730AP/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N4730AP/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.9V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4730AP/TR8.pdf
Availability of 1N4730AP/TR8
QUANTITY
1N4730AP/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4730AP/TR8
Internal Part NumberEIS-1N4730AP/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)9 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4730AP/TR8
Related Links1N4730, 1N4730AP/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4730AP/TR8 Details Description
Related parts for 1N4730AP/TR8
BOX ABS BLACK 3.05"L X 2.05"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
100 MHZ 2 GSA/S 2 CH DSO datasheet.pdf
TWEEZER REM M/8-10 RV B datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf