Microsemi Commercial Components 1N4731APE3/TR12
1N4731APE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4731APE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 4.3V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4731APE3/TR12.pdf
Availability of 1N4731APE3/TR12
QUANTITY
1N4731APE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4731APE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4731APE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)9 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4731APE3/TR12
Related Links1N4731A, 1N4731APE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4731APE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N4731APE3/TR12
CONN HEADER RTANG 3POS .156 TIN datasheet.pdf
HEX KEY SET W/HOLDER 6PC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 23 BLK datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
1.20MM WTB HEADER VERT 2POS datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP OFF/1/2 datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 9.1UH 638MA 800 MOHM datasheet.pdf