Microsemi Commercial Components 1N4735CP/TR12
1N4735CP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4735CP/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4735CP/TR12.pdf
Availability of 1N4735CP/TR12
QUANTITY
1N4735CP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4735CP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4735CP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4735CP/TR12
Related Links1N4735, 1N4735CP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4735CP/TR12 Details Description
Related parts for 1N4735CP/TR12
IC SENSOR UNDERVOLTAGE 8MICRO datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
THERMOSENS INFRARED 0-500 DEG C datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC P600 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN USB ADPT F-F W/COVER IP67 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X15MM 2WR datasheet.pdf