| Internal Part Number | EIS-1N4736P/TR12 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |