Microsemi Commercial Components 1N4737AP/TR12
1N4737AP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4737AP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4737AP/TR12.pdf
Availability of 1N4737AP/TR12
QUANTITY
1N4737AP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4737AP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4737AP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4737AP/TR12
Related Links1N4737, 1N4737AP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4737AP/TR12 Details Description
Related parts for 1N4737AP/TR12
IC REG BCK BST INV 12V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
39+39 DIL VERT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V T/H datasheet.pdf