Microsemi Commercial Components 1N4741CP/TR12
1N4741CP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4741CP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 11V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4741CP/TR12.pdf
Availability of 1N4741CP/TR12
QUANTITY
1N4741CP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4741CP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4741CP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 8.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4741CP/TR12
Related Links1N4741, 1N4741CP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4741CP/TR12 Details Description
Related parts for 1N4741CP/TR12
RES 13 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS .100 15AU datasheet.pdf
RACK ALUMINUM RELAY 42" X 19" datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC CFL LAMP DVR HV 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 24UH T/H datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 14COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BEVEL 3.00MM datasheet.pdf