Microsemi Commercial Components 1N4742AP/TR12
1N4742AP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4742AP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 12V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4742AP/TR12.pdf
Availability of 1N4742AP/TR12
QUANTITY
1N4742AP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4742AP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4742AP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)9 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4742AP/TR12
Related Links1N4742, 1N4742AP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4742AP/TR12 Details Description
Related parts for 1N4742AP/TR12
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.1A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 300MA 125V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 28SOJ datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220CP-3 datasheet.pdf
2D READER 3 X 3 MM datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKING COLLAR YELLOW datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG TRIAX PIN SLDER datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf