Microsemi Commercial Components 1N4750CPE3/TR8
1N4750CPE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N4750CPE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 27V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4750CPE3/TR8.pdf
Availability of 1N4750CPE3/TR8
QUANTITY
1N4750CPE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4750CPE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1N4750CPE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)35 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 20.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4750CPE3/TR8
Related Links1N4750C, 1N4750CPE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4750CPE3/TR8 Details Description
Related parts for 1N4750CPE3/TR8
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 2.4KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10M OHM 6SIP datasheet.pdf
2D CR NPN NARROW VIEW datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf