Microsemi Commercial Components 1N4754AP/TR12
1N4754AP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4754AP/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 39V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4754AP/TR12.pdf
Availability of 1N4754AP/TR12
QUANTITY
1N4754AP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4754AP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4754AP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 29.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4754AP/TR12
Related Links1N4754, 1N4754AP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4754AP/TR12 Details Description
Related parts for 1N4754AP/TR12
Crystal 6.5536MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 1K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KNOB ALUM 1/4 IN SH datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 950MA 348 MOHM datasheet.pdf