Microsemi Commercial Components 1N4760CPE3/TR12
1N4760CPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4760CPE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 68V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4760CPE3/TR12.pdf
Availability of 1N4760CPE3/TR12
QUANTITY
1N4760CPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4760CPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4760CPE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)68V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)150 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 51.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C