Diodes Incorporated 1N5232B-T
1N5232B-T picture photo
Mfg. Part Number
1N5232B-T
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35
Datasheet Download
1N5232B-T.pdf
Availability of 1N5232B-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1N5232B-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5232B-T
Internal Part NumberEIS-1N5232B-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLSelect Discrete Devices 20/Feb/2014
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)11 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5232B-T
Related Links1N52, 1N5232B-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1N5232B-T Details Description
Related parts for 1N5232B-T
LABEL S LAM LS6 1 X 1.25" 250/RL datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 39K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 50A TO-252 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8TH 8-DIP datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 6-6 BLACK 10' datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 200V GBL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SOP datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf