Micro Commercial Components (MCC) 1N5239B-TP
1N5239B-TP picture photo
Mfg. Part Number
1N5239B-TP
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35
Datasheet Download
1N5239B-TP.pdf
Availability of 1N5239B-TP
QUANTITY
1N5239B-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5239B-TP
Internal Part NumberEIS-1N5239B-TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5239B-TP
Related Links1N523, 1N5239B-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
1N5239B-TP Details Description
Related parts for 1N5239B-TP
RES 6.0K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
17P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
RES 604 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TXRX 900MHZ ISM DIN RAIL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf