Microsemi Commercial Components 1N5252BDO35E3
1N5252BDO35E3 picture photo
Mfg. Part Number
1N5252BDO35E3
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 24V 500MW DO35
Datasheet Download
1N5252BDO35E3.pdf
Availability of 1N5252BDO35E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1N5252BDO35E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5252BDO35E3
Internal Part NumberEIS-1N5252BDO35E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)33 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 18V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5252BDO35E3
Related Links1N5252, 1N5252BDO35E3 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5252BDO35E3 Details Description
Related parts for 1N5252BDO35E3
IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf