Microsemi Commercial Components 1N5338BE3/TR8
1N5338BE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5338BE3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 5W T18
Datasheet Download
1N5338BE3/TR8.pdf
Availability of 1N5338BE3/TR8
QUANTITY
1N5338BE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5338BE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5338BE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±5%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)1.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5338BE3/TR8
Related Links1N5338, 1N5338BE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5338BE3/TR8 Details Description
Related parts for 1N5338BE3/TR8
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 3/8" BLK 4' datasheet.pdf
DIODE MODULE 4KV 600A DO200AA datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 79.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 13MM datasheet.pdf