ON Semiconductor 1N5338BG
1N5338BG picture photo
Mfg. Part Number
1N5338BG
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 5W AXIAL
Datasheet Download
1N5338BG.pdf
Availability of 1N5338BG
QUANTITY
1N5338BG Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5338BG
Internal Part NumberEIS-1N5338BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±5%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)1.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5338BG
Related Links1N53, 1N5338BG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1N5338BG Details Description
Related parts for 1N5338BG
CONN RECEPT RTANG 7 POS DIN datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS DL BRD/BRD VERT datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 100A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL RED datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf