ON Semiconductor 1N5338BRLG
1N5338BRLG picture photo
Mfg. Part Number
1N5338BRLG
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 5W AXIAL
Datasheet Download
1N5338BRLG.pdf
Availability of 1N5338BRLG
QUANTITY
1N5338BRLG Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5338BRLG
Internal Part NumberEIS-1N5338BRLG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±5%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)1.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5338BRLG
Related Links1N533, 1N5338BRLG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1N5338BRLG Details Description
Related parts for 1N5338BRLG
RES SMD 130 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIRECT DUMMY IC FOR 42PIN 0.8MM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 18AWG WHT/YEL 1000' datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf