Microsemi Commercial Components 1N5343/TR12
1N5343/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5343/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 5W T18
Datasheet Download
1N5343/TR12.pdf
Availability of 1N5343/TR12
QUANTITY
1N5343/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5343/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5343/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±20%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)1.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 5.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5343/TR12
Related Links1N534, 1N5343/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5343/TR12 Details Description
Related parts for 1N5343/TR12
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 110 OHM 5% AXL datasheet.pdf
LED 5MM VERT HE TINT YLW PC MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/4" 10.13" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
15UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf