Microsemi Commercial Components 1N5344A/TR12
1N5344A/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5344A/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 5W T18
Datasheet Download
1N5344A/TR12.pdf
Availability of 1N5344A/TR12
QUANTITY
1N5344A/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5344A/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5344A/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±10%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)1.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 5.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5344A/TR12
Related Links1N5344, 1N5344A/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5344A/TR12 Details Description
Related parts for 1N5344A/TR12
CONN HEADER 80POS .5MM DUAL GOLD datasheet.pdf
IC MUX 8CH I2C BUS 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE MOD 400A 700V BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IC POE SWITCH PSE 16TQFN datasheet.pdf
RES 145K OHM 0.4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf