Microsemi Commercial Components 1N5344A/TR8
1N5344A/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5344A/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 5W T18
Datasheet Download
1N5344A/TR8.pdf
Availability of 1N5344A/TR8
QUANTITY
1N5344A/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5344A/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5344A/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±10%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)1.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 5.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5344A/TR8
Related Links1N534, 1N5344A/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5344A/TR8 Details Description
Related parts for 1N5344A/TR8
GROMMET 0.312" RUBBER BLACK datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 760MA 672 MOHM datasheet.pdf
COMPACT FILTER 10A 115/250VAC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf