ON Semiconductor 1N5344BRLG
1N5344BRLG picture photo
Mfg. Part Number
1N5344BRLG
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 5W AXIAL
Datasheet Download
1N5344BRLG.pdf
Availability of 1N5344BRLG
QUANTITY
1N5344BRLG Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5344BRLG
Internal Part NumberEIS-1N5344BRLG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±5%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)1.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5344BRLG
Related Links1N534, 1N5344BRLG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1N5344BRLG Details Description
Related parts for 1N5344BRLG
SWITCH LEVER SPDT 10A SOLDER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD123 datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 1000A 300VAC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 40.7VC R6 datasheet.pdf
D4N-9126 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN ADAPTER 7P-7P F-M PNL MNT datasheet.pdf
POLYSWITCH RXE SERIES 0.20A datasheet.pdf