Microsemi Commercial Components 1N5349C/TR12
1N5349C/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5349C/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 12V 5W T18
Datasheet Download
1N5349C/TR12.pdf
Availability of 1N5349C/TR12
QUANTITY
1N5349C/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5349C/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5349C/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±2%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 8.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5349C/TR12
Related Links1N5349, 1N5349C/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5349C/TR12 Details Description
Related parts for 1N5349C/TR12
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.5A MCPH3 datasheet.pdf
PTC THERMISTOR T 1875-A 120-A 62 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 200A 1206 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 1.5" datasheet.pdf
OSC MEMS 26.9730MHZ CMOS SMD datasheet.pdf