Microsemi Commercial Components 1N5353CE3/TR12
1N5353CE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5353CE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 16V 5W T18
Datasheet Download
1N5353CE3/TR12.pdf
Availability of 1N5353CE3/TR12
QUANTITY
1N5353CE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5353CE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5353CE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±2%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 11.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5353CE3/TR12
Related Links1N5353C, 1N5353CE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5353CE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5353CE3/TR12
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH RES-PROG 5TSOT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG RED 100' datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE PIN datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 15A SC83 datasheet.pdf