Microsemi Commercial Components 1N5354C/TR12
1N5354C/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5354C/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 17V 5W T18
Datasheet Download
1N5354C/TR12.pdf
Availability of 1N5354C/TR12
QUANTITY
1N5354C/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5354C/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5354C/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)17V
Tolerance±2%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 12.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5354C/TR12
Related Links1N5354, 1N5354C/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5354C/TR12 Details Description
Related parts for 1N5354C/TR12
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 3.75SPS 1CH SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
POS LIQUID LEVEL SENSOR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf