| Internal Part Number | EIS-1N5357AE3/TR12 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 14.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |