Microsemi Commercial Components 1N5357C/TR12
1N5357C/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5357C/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 20V 5W T18
Datasheet Download
1N5357C/TR12.pdf
Availability of 1N5357C/TR12
QUANTITY
1N5357C/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5357C/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5357C/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±2%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)3 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 14.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5357C/TR12
Related Links1N5357, 1N5357C/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5357C/TR12 Details Description
Related parts for 1N5357C/TR12
CABLE D-SUB-AMP25B/AE25M/AFP25B datasheet.pdf
CONV DC/DC 48V 3.3V 4.5A 15W SMD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0402 datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 16A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
PREP MOTION A TRIM datasheet.pdf
22000UF 25V 40X70MM 85C 15000H datasheet.pdf