| Internal Part Number | EIS-1N5364CE3/TR12 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 23.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | T-18, Axial | |
| Supplier Device Package | T-18 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 1N5364CE3/TR12 | |
| Related Links | 1N5364C, 1N5364CE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor | |
 | 39880-0105 | CONN TERMINAL BLOCK 5POS 5.08MM | datasheet.pdf | |