Microsemi Commercial Components 1N5365A/TR12
1N5365A/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5365A/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 36V 5W T18
Datasheet Download
1N5365A/TR12.pdf
Availability of 1N5365A/TR12
QUANTITY
1N5365A/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5365A/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5365A/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±10%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)11 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 25.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5365A/TR12
Related Links1N5365, 1N5365A/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5365A/TR12 Details Description
Related parts for 1N5365A/TR12
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OVP OTP HV 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 2KV NP0 2220 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 6POS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 6"L X 6"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf