Microsemi Commercial Components 1N5375BE3/TR12
1N5375BE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5375BE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 82V 5W T18
Datasheet Download
1N5375BE3/TR12.pdf
Availability of 1N5375BE3/TR12
QUANTITY
1N5375BE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5375BE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5375BE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)82V
Tolerance±5%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)64 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 59V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5375BE3/TR12
Related Links1N5375B, 1N5375BE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5375BE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5375BE3/TR12
CAP CER 330PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
PLUG BANANA STR SHROUDED GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 133.3300MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONTACT SKT 22-26 AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf