Microsemi Commercial Components 1N5375CE3/TR12
1N5375CE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5375CE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 82V 5W T18
Datasheet Download
1N5375CE3/TR12.pdf
Availability of 1N5375CE3/TR12
QUANTITY
1N5375CE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5375CE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5375CE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)82V
Tolerance±2%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)64 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 59V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5375CE3/TR12
Related Links1N5375C, 1N5375CE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5375CE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5375CE3/TR12
Connector Receptacle 88 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079" 34POS datasheet.pdf
CONN 20POS RCPT W/BOSSES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf