Microsemi Commercial Components 1N5376C/TR12
1N5376C/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5376C/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 87V 5W T18
Datasheet Download
1N5376C/TR12.pdf
Availability of 1N5376C/TR12
QUANTITY
1N5376C/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5376C/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5376C/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)87V
Tolerance±2%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)75 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 63V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5376C/TR12
Related Links1N5376, 1N5376C/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5376C/TR12 Details Description
Related parts for 1N5376C/TR12
CONN PLUG 20POS VERT .5MM GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 4POS STD SER 1 PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
60842A115 TOOLING WASHER datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf