Microsemi Commercial Components 1N5387B/TR8
1N5387B/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5387B/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 190V 5W T18
Datasheet Download
1N5387B/TR8.pdf
Availability of 1N5387B/TR8
QUANTITY
1N5387B/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5387B/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5387B/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)190V
Tolerance±5%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)450 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 137V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5387B/TR8
Related Links1N538, 1N5387B/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5387B/TR8 Details Description
Related parts for 1N5387B/TR8
CABLE TIE MINI 18LB 3.9" datasheet.pdf
IC DECODER VIDEO SER DIG 28-PLCC datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 6.73"LX4.76"W datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE PIP 3.3VIN 15A ADJ 10SMD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3880 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 9A LOSIDE TO220-5 datasheet.pdf
BOARD DEMO STM32 GRAPHIC PANEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
ROUND CABLE SET WITH 50-POS 4 M datasheet.pdf
RES 249K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf