Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N5394-E3/54
1N5394-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1N5394-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 1.5A DO204AL
Datasheet Download
1N5394-E3/54.pdf
Availability of 1N5394-E3/54
QUANTITY
1N5394-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5394-E3/54
Internal Part NumberEIS-1N5394-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 300V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5394-E3/54
Related Links1N5394, 1N5394-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N5394-E3/54 Details Description
Related parts for 1N5394-E3/54
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
IC COMPARATOR P-P NANOPWR 14SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 15POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SCK datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 1000VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf