Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N5407-E3/51
1N5407-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1N5407-E3/51
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD
Datasheet Download
1N5407-E3/51.pdf
Availability of 1N5407-E3/51
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1N5407-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5407-E3/51
Internal Part NumberEIS-1N5407-E3/51
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 3A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F30pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5407-E3/51
Related Links1N5407, 1N5407-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N5407-E3/51 Details Description
Related parts for 1N5407-E3/51
RES SMD 11.3K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 14.28VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" STACKER datasheet.pdf
RECLOSABLE FSTNR 1.5" X 20FT RED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf